Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

ČKAIT
15. leden 2025

Přístavby a zastřešené zahrádky vyžadují každoroční kontrolu požární bezpečnosti

TZ 1/2025: Každoroční kontroly odborně způsobilou osobou v oblasti požární ochrany, zodpovědné zajištění kvalitní projektové dokumentace a striktní dodržování návodů k instalaci a provozu tepelných zařízení, včetně vyvarování se použití hořlavých materiálů. To jsou klíčové faktory pro zajištění bezpečného provozu pergol, přístřešků a jiných přístaveb. Jak uvádí Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), tyto zásady představují základní pilíře pro prevenci rizik spojených s těmito stavebními úpravami. Nezbytnou součástí každého takového projektu je také respektování stavebního zákona, zákona o požární ochraně a dalších navazujících vyhlášek a předpisů, které regulují jak samotnou výstavbu, tak i provoz a údržbu těchto objektů.

ČKAIT
18. prosinec 2024

Zemřel Pavel Křeček

Ve věku 80 let zemřel po dlouhé a těžké nemoci dne 5. prosince letošního roku Ing. Pavel Křeček, autorizovaný inženýr, čestný člen a druhý předseda ČKAIT. Ing. Pavel Křeček patřil k zakládajícím členům České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. V roce 1992 získal autorizaci v oboru stavby vodního hospodářství a krajinného inženýrství a v oboru městské inženýrství. Byl členem prvního ustavujícího představenstva ČKAIT. Podílel se na přípravě a vydání Výkonového a honorářového řádu architektů, inženýrů a techniků činných ve výstavbě a vždy hájil oprávněnost a potřebnost jeho existence.

ČKAIT
5. prosinec 2024

Kolaps digitalizace stavebního řízení likviduje celé stavebnictví

TZ 22/2024: Buď se české stavebnictví už v roce 2025 ocitne v hluboké a dlouhodobé krizi, anebo se vrátí do stavu před 1. červencem letošního roku. Podle projektantů a stavitelů zastupovaných Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) není jiné řešení nynějšího kolapsu digitalizace stavebního řízení (DSŘ), jehož symbolem se stal také nespolehlivý Portál stavebníka. Osud celého oboru, který významně ovlivňuje celou ekonomiku země, má nyní ve svých rukou Senát Parlamentu České republiky. Ten bude 12. prosince jednat a schvalovat již sedmou novelu nového stavebního zákona, tentokrát reagující na fakt, že již šestý měsíc není k dispozici spolehlivě fungující Portál stavebníka a že podání žádostí o povolení nebo kolaudaci staveb probíhá většinou nezákonným způsobem. Verdikt má záležet na tom, zda se řešitelskému týmu Ministerstva pro místní rozvoj podaří Portál stavebníka plně zprůchodnit do 10. prosince, tedy těsně před zasedáním Senátu. Vzhledem k dnešnímu datu a skutečnosti, že se tak dosud nestalo, je přinejmenším jisté, že případné deklarované zprůchodnění nebude ověřené stavební praxí.

ČKAIT
13. listopad 2024

ČKAIT oslovila poslance i senátory ve věci digitalizace stavebního řízení.

Na mimořádné 118. poslanecké schůzi dne 6.11.2024 byl ve zrychleném řízení v prvním čtení schválen poslanecký tisk 832 tzv. částečný bypass digitalizace stavebního řízení jako další novela nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb. v platném znění. Novela byla předána senátu 12.11.2024 a byla zařazena k projednání na schůzi senátu dne 11.12.2024. Toto se stalo i přes opakovaně vyslovovaný nesouhlas nejen ČKAIT, ale i takřka všech odborných profesních organizací a Svazu měst a obcí. Dne 13.11.2024 proto ČKAIT oslovila všechny senátory se stejnou žádostí a to, aby částečný bypass jen pro úředníky byl s ohledem na přetrvávající vážné problémy Portálu stavebníka nahrazen širokým bypassem pro všechny.

ČKAIT
30. říjen 2024

Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá

TZ 21/2024: Odeslat žádost a dokumentaci pro stavební povolení přes Portál stavebníka. Počkat pár dní. Zvednout telefon a zavolat na úřad, zda jim dokumentace došla celá nebo jen část, zda ji mohou otevřít, případně i zpracovat. Pokud ne, domluvit se na jiném postupu doručení žádosti a dokumentace (mimo zákon). Vše poslat znovu (nezákonně) buď datovou schránkou, mailem nebo poštou/osobně. Na některé úřady či dotčené orgány přitom ani není nutné volat: rovnou totiž vyzývají stavebníky, aby problémy s portálem vynechali a poslali jim vše přes datovou schránku.

ČKAIT
21. říjen 2024

Cenu IK si odnesly rekonstrukce, racionální lávky a opravdu dostupné bydlení

TZ 20/2024: Přehlídka inženýrského umění. Tak by se daly popsat i letošní Ceny Inženýrské komory. Výsledky jejího 20. ročníku byly vyhlášeny tuto sobotu 19. října v rámci Shromáždění delegátů České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), která je pořadatelem těchto tradičních cen. Celkem byla oceněna práce projektových a realizačních tymů 12 staveb dokončených v kritických letech 2021 až 2023. Čtyři realizace získaly hlavní ocenění Cena Inženýrské komory 2023. Byla udělena jedna Zvláštní cena za dostupné a udržitelné bydlení, která by měla být inspirací pro státní správu i samosprávy. Šest staveb si odneslo Čestné uznání poroty.

ČKAIT
17. říjen 2024

Vláda rozhodla o Portálu stavebníka: stavbaři byli hozeni přes palubu!

TZ 19/2024: Vláda ve středu 16. října rozhodla v rozporu s doporučením ČKAIT, jakožto nejsilnější profesní organizací ve stavebnictví, i navzdory doporučením většiny dalších profesních uskupení. Vláda vůbec neprojednávala Komorový návrh duálního systému, podle nějž by Portál stavebníka byl přípustný jako variantní řešení vedle jiných digitálních způsobů podání, například datovou schránkou, které se bez problémů používaly i do 30. 6. 2024 a které se od 1. 7. staly účinností nového stavebního zákona neakceptovatelné. Vláda dále odmítla řešení formou tzv. širokého bypassu podle Návrhu II, který existující nedostatky Portálu stavebníka řešil vypnutím všech nových systémů a návratem ke stavu před 1. červencem 2024.

ČKAIT
9. říjen 2024

ČKAIT: Je nutné zastavit zpomalování a ohrožení stavebnictví.

TZ 18/2024: Zavedení přechodného období v podobě tzv. širokého bypassu k problematickému Portálu stavebníka považuje za zásadní Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Toto řešení by umožnilo podávat žádosti na stavební úřady a dotčené orgány, včetně projektové dokumentace, i datovými schránkami či jinou elektronickou formou. Od 1. července je totiž Portál stavebníka jediným nástrojem pro povolování a kolaudaci staveb. Problémy s jeho funkčností, potíže s Informačním systémem stavebního řízení (ISSŘ) či Národním geoportálem územního plánování negativně ovlivňují efektivitu českého stavebnictví. Úpravy, které ČKAIT navrhuje, jsou nutné k tomu, aby se povolování staveb skutečně zjednodušilo, urychlilo a neprodražilo. S těmito návrhy na zákonné úpravy se vedení Inženýrské komory zúčastnilo jednání nového týmu na Ministerstvu dopravy ČR (MD), které proběhlo v pondělí 7. října.