Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

ČKAIT v mediích

Datum:
Zdroj: podcasty.hn.cz
stopáž: 3:30 - 15:16
Anotace:

Digitalizace stavební řízení nezkrátila, chyb je ale víc, říká zástupce techniků a inženýrů. Od prvního července platí nový stavební zákon, který přinesl řadu významných změn, které by měly zjednodušit a zefektivnit stavební řízení. Součástí je i jeho digitalizace, na kterou se snáší kritika ze všech stran. Aby toho nebylo málo, i tento nový stavební zákon by se měl podle Národní ekonomické rady vlády dál upravit, cílem by mělo být další zkrácení lhůt a zjednodušení norem. Podle analýzy České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě podobně dobře míněné návrhy na zlepšení mohou vést k opačnému výsledku. Co přesně je na návrzích NERV špatně, tak o tom víc v Ranním brífinku HN s Robertem Špalkem, předsedou ČKAIT.

Datum:
Zdroj: ČT 1 –  19:00 Události
Anotace:

Robert Špalek, předseda ČKAIT

„Samotný Portál stavebníka je posun státní správy do jedenadvacátého století, protože my projektanti už desítky let pracujeme v digitálním světě, vypracujeme digitální dokumentaci, pak ji převádíme do papírové formy, abychom ji donesli na stavební úřad."...Přes nový digitální systém lidé zatím odeslali zhruba 2000 žádostí, dalších 8000 mají rozpracovaných. Větší zájem byl patrný v den spuštění a rostl také v tomto týdnu. MMR zatím eviduje přes 23 000 přístupů. Robert Špalek: "Nebylo úplně jasně stanoveno, podle jakých předpisů se bude nově pracovat. Kvůli této nejistotě mnoho investorů chtělo, aby se žádosti podaly na stavební úřad ještě před 1. červencem. Některé projekty byly ještě i nedokončené a žádalo se s vyhlídkou toho, že proces bude přerušen, ale pojede ještě podle starého stavebního zákona.“

Datum:
Zdroj: Deník N      str. 10
Anotace:

…Problém s nepořádkem v dokumentech je velmi rozšířený, říká Robert Špalek, který vede ČKAIT. „Zejména při převodu starších nemovitostí často nebývá novým majitelům platná projektová dokumentace předávána. Buď neexistuje, nebo neodpovídá skutečnosti, protože v ní nejsou zapracovány dodatečné stavební úpravy,“ popisuje zástupce projektantů, kteří mohou stavební plány a další příslušné dokumenty vypracovávat…

Datum:
Anotace:

Jak uvedl předseda ČKAIT Robert Špalek, s využíváním nového informačního systému sice žádný problém neměl, všechny rozpracované projekty se ale snažil stejně jako většina jeho kolegů podat na stavební úřad do 30. června, aby povolovací proces byl ještě podle starého stavebního zákona.

Celkový balík dokumentace, který stavebník potřeboval podat podle starého stavebního zákona, byl menší než ten, který bude potřebovat po 1. červenci. Proto bude u již rozpracovaných zakázek nutné upravit smluvní vztahy. Nezapomeňme na to, že některé dotčené orgány budou nyní ověřovat i dokumentaci pro provádění stavby. Před tímto ověřením ale nelze stavbu zahájit. Nemyslím si tedy, že vždy dojde ke zrychlení povolovacího řízení,“ řekl…

Datum:
Zdroj: echo24.cz
Anotace:

...V případě podání žádosti o stavební povolení podle nového zákona by měl stavebník počítat s tím, že dokumentace bude muset být podrobnější. Žádost tedy bude i finančně náročnější. Ne vždy by tak nový stavební zákon a s ním spojená digitalizace stavebního řízení mohly povolování zrychlit. Prohlásil to předseda ČKAIT Robert Špalek. S využíváním nového informačního systému sice žádný problém neměl, všechny rozpracované projekty se ale snažil stejně jako většina jeho kolegů podat na stavební úřad do 30. června, aby povolovací proces byl ještě podle starého stavebního zákona...

Datum:
Zdroj: TV Prima
od 3:45
Anotace:

...Ondřej Svoboda, redaktor: Digitální, rychlejší a jednodušší. Takové má být po změnách stavební řízení.

Robert ŠPALEK, předseda ČKAIT: Určitě je příjemnější vzít digitální formu projektové dokumentace a poslat ji na jednotlivé úřady v digitální formě. My projektanti a inženýři žijeme v digitálním světě dlouhou dobu, desítky let. Jsme rádi, že i státní správa najela na jedenadvacáté století...

Datum:
Zdroj: novinky.cz
Anotace:

... „U fotovoltaik nemusí být možný standardní zásah. Zasahující hasiči často nemají od majitele stavby informace o výkonu elektrárny, napětí nebo o rozvodech. K rozšířeným chybám patří nemožnost odpojení celého fotovoltaického systému od rozvodné sítě nebo od panelů či jiných částí zařízení, což pro hasiče představuje ohromné riziko,“ uvedl Ladislav Bukovský ze ČKAIT...

Datum:
Zdroj: denikn.cz
Anotace:

Problém s nepořádkem v dokumentech je velmi rozšířený, říká Robert Špalek, který vede Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. „Zejména při převodu starších nemovitostí často nebývá novým majitelům platná projektová dokumentace předávána. Buď neexistuje, nebo neodpovídá skutečnosti, protože v ní nejsou zapracovány dodatečné stavební úpravy,“ popisuje zástupce projektantů, kteří mohou stavební plány a další příslušné dokumenty vypracovávat.

Datum:
Zdroj: novinky.cz
Anotace:

...„Nejčastější příčinou požárů fotovoltaik je vadná elektroinstalace a neodborná montáž. Je třeba, aby ji prováděl odborník, a je nutné vyhnout se instalaci svépomocí. Je také třeba myslet na to, že zařízení se zahřívá, a umístit jej do vhodných prostor s dostatečným větráním,“ řekl Novinkám předseda Cechu požární ochrany a autorizovaný inženýr pro požární bezpečnost staveb Zbyněk Tuček...

Datum:
Zdroj: iDNES.cz
Mladá fronta DNES   str. 10
Anotace:

Neexistuje žádná definice standardu. To, co se dnes pokládá a developeři to často prodávají za vysoký nebo nejvyšší standard, je ve skutečnosti minimálním standardem z hlediska technických předpisů,“ uvedl Jaroslav Synek z představenstva ČKAIT. Takovéto kategorie jakosti by kromě této nejnižší normy dané zákonem mohly bytovou výstavbu rozdělit například podle toho, jak silně se v něm bude šířit hluk od sousedů, jakou bude mít bydlení výšku stropů, a míry osvětlení přirozeným světlem.